ضد آفتاب، همیشه و همه جا

ضد آفتاب، همیشه و همه جا

بهار سرسبز جای خود را به تابستان گرم و صمیمی داده و خورشید بیش از پیش پرتو افشانی می‌کند و ما بیش از گذشته باید به مصرف ضدآفتاب توجه کنیم.

خورشید در سطح خود دمایی بالغ بر ۶۰۰۰ درجه سانتیگراد تولید می‌کند. در این کوره سوزان ، واکنش‌های شیمیایی زیادی رخ می‌دهد و حاصل آن، طیف گسترده‌ای از پرتوها و امواج مغناطیسی متفاوت است که همراه با نور گرمابخش و هستی ساز خورشید، به سمت کره زمین روانه می‌شوند. از مهم‌ترین این تشعشعات می‌توان به اشعه ایکس، اشعه گاما، اشعه مادون قرمز (I.R ) و اشعه ماوراء بنفش (U.V) اشاره کرد.

خوشبختانه در فاصله ۳۰ کیلومتری سطح کره زمین، یکی از معجزات خلقت خداوند یعنی «لایه ازون» قرار دارد که تقریبا تمامی این پرتوهای خطرناک را مهار و از رسیدن آنها به سطح زمین جلوگیری می‌کند. در این میان تنها ۲ درصد از اشعه ماوراء بنفش از کمند اوزون گریخته و با عبور از تمامی موانع پیش روی خود از جمله ؛ ابر و برف و گرد و غبار به سطح زمین می‌رسد. اشعه ماوراء بنفش خورشید، بر اساس طول موج به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شود و آنچه به سطح زمین می‌رسد شامل دو نوع به نام‌هایUV A و UV B است. برخورد اجتناب ناپذیر UV A و UV B با پوست ما ، آثار و عوارض زیانباری به دنبال دارد که عبارتند از:

• قرمزی و آفتاب سوختگی
• کم آبی و خشکی پوست
• چین و چروک‌های سطحی
• لک‌های تیره و کک و مک
• افتادگی و پیری زودرس پوست
• و در نهایت سرطان‌های بدخیم پوستی مثل ملانوما

با آگاهی از خطرات ناشی از اشعه ماوراء بنفش بی‌تردید باید در صدد مقابله با آنها برآییم. اهمیت موضوع زمانی بیشتر می‌شود که به خاطر آوریم اشعه ماوراء بنفش خورشید از تمامی موانع پیش روی خود عبور می‌کند و به سطح زمین می‌رسد. بنابراین محافظت پوست در برابر این اشعه خطرناک باید در تمامی ۳۶۵ روز سال و فارغ از فصل و شرایط آب و هوایی و اقلیمی مدنظر قرار گیرد . به تازگی ثابت شده نوع UV A که مسئول بروز لک‌های تیره و سرطان‌های پوستی است حتی از شیشه و جدار پنجره‌ها هم عبور می‌کند و این به آن معناست که حتی در محیط خانه نیز در معرض آثار زیان بار اشعه UV روی پوست خود هستیم . به همین دلیل متخصصین پوست به شدت توصیه می‌کنند که ضدآفتاب به عنوان موثرترین ابزار مقابله با خطرات UV باید در منزل و فضاهای سربسته نیز، به صورت روزمره به کار رود.

ضد آفتاب، همیشه و همه جا

ضد آفتاب، همیشه و همه جا

نحوه درست استفاده از ضدآفتاب ها

۱٫ضد آفتاب را متناسب با نوع پوست خود انتخاب کنید ( خشک، چرب، معمولی، مختلط، حساس).

۲٫ در هرنوبت مقدار ۲٫۵ F.T.U از ضدآفتاب را روی پوست صورت و گردن و گوش‌ها بمالید. معیار F.T.U یعنی خطی به طول دو و نیم بند انگشت اشاره، به قطر ۳ میلیمتر ( قطر معمول تیوب ضدآفتاب‌ها). اگر این میزان از ضدآفتاب استفاده شود، مطمئن خواهید بود کهSPF مندرج روی ضدآفتاب دقیقا اعمال می‌شود و محافظت کافی از پوست در برابر اشعه UV صورت می‌گیرد.

۳٫مصرف ضدآفتاب را در طول روشنایی روز هر سه ساعت یک بار تکرار کنید. زیرا فیلترهای ضداشعه موجود در ضدآفتاب‌ها در تقابل مستمر با اشعه UV ، رفته رفته از قدرتشان کاسته می‌شود به طوری که بعد از سه ساعت توان کافی برای خنثی‌سازی اشعه را نخواهند داشت. لازم است که قبل از هر بار تکرار ضدآفتاب، پوست را شسته یا با شیرپاک کن تمیز کنید .

۴٫ضدآفتاب را با پوشش یکنواخت روی کل صورت بمالید زیرا در غیر این صورت ممکن است آن بخش‌هایی از پوست که توسط ضدآفتاب به خوبی پوشش داده نشده است به مرور عوارض ناشی از اشعه UV را (مثل تیره‌تر شدن پوست) بروز دهد و پوست دو رنگ شود .

۵٫ سه گروه از افراد حتما باید از ضدآفتاب‌هایی استفاده کنند که فاقد فیلترهای شیمیایی باشد؛ بانوان باردار،کودکان زیر ۱۲ سال و افراد دارای پوست حساس. این نوع خاص، به ضد آفتاب «فیزیکال» موسوم است.

۶٫افرادی که پوست چرب و مستعد آکنه دارند یا تحت درمان‌های ضدجوش صورت هستند باید از ضدآفتاب‌های تخصصی ویژه‌ای استفاده کنند که علاوه بر فاقد چربی بودن، خاصیت تنظیم ترشح چربی پوست و مقابله با باکتری‌های مولد جوش را هم داشته باشند. به این نوع محصول خاص، ضدآفتاب «آکنه لاین» می‌گویند.

۷٫سایر نواحی پوست مانند پشت دست‌ها و نواحی کم موی سر آقایان نیز نیازمند محافظت در برابر اشعه UV و استفاده مستمر از ضدآفتاب هستند .

۸٫پوست زیر چشم بسیار حساس‌تر و نازک‌تر و تحریک پذیرتر از سایر قسمت‌های صورت است بنابراین نیاز به مراقبت و محافظت بیشتری در برابر اشعه UV دارد اما باید برای این ناحیه حساس از ضدآفتاب‌های مخصوص زیر چشم استفاده کرد. ضدآفتاب‌های دور چشم در دو نوع رنگی و بدون رنگ وجود دارند.